Nejvýhodnější spořící účet

Najít nejvýhodnější spořící účet není úplně jednoduché. Jak definovat nejlepší spořící účet? Je to ten, který nabízí nejvyšší úrok? Nabízela by se odpověď, že ano, nicméně kromě výše úroku je dobré se dívat i na další parametry spořícího účtu. Určitě je dobré si zjistit nějaké informace o bance/družstevní záložně poskytující spořící účet. Důležitá je historie finančního ústavu, zda neměl v minulosti již nějaké problémy. Hodnotícím prvkem je určitě také komunikace banky se stávajícími klienty a způsob propagace současných i nových spořících produktů. 

Zajímejte se rovněž o stabilitu výšky úrokových sazeb. Často se snaží banky nalákat klienty na vysokou úrokovou míru na svém spořícím účtu a ten pak v propagačních materiálech označují jako "Nejvýhodnější spořící účet" či "Nejlepší spořící účet". Jenže vysokou úrokovou sazbu banky nechajít např. jen 2 měsíce, nalákají klienty, a poté úrok radikálně sníží. Klient se tak musí spokojit se sníženou sazbou nebo přejít se svými finančními prostředky někam jinam. Vyplatí se tedy hned při prvním výběru spořícího účtu zvolit takový, který nabízí dlouhodobě nadprůměrný úrok. Jelikož sledujeme nabídku spořících účtů a termínovaných vkladů již několik let, víme, jaké spořící účty jsou v této charakteristice nejlepší.

Dalším parametrem jsou poplatky spořícího účtu. Zjistěte si výši poplatku za vedení účtu, výši poplatku za transakce a další náklady spojené s vedením a používáním spořícího účtu. Nejvýhodnější spořící účty neúčtují žádné poplatky za vedení účtu a za běžné transakce.

Pokud to jde, tak si také vyzkoušejte internetové bankovnictví zvažovaného spořícího účtu. Ideální by bylo, kdyby banky poskytovaly demo účet, ale na českém trhu jsme s tím zatím nesetkali. Zkuste se tak pozeptat u svých známých v práci, kamarádů či příbuzných, zda už využívají nějaké internetové bankovnictví spořícího účtu a jak jsou s ním spokojeni a jaké tam vidí nedostatky a přednosti.

Nejvýhodnější spořící účet?

Spořící účet s dlouhodobě nadprůměrným úrokem (za posledních 12 měsíců), přehledným internetovým bankovnictvím a nulovými či minimálními poplatky za běžné transakce:

  • Air Bank
  • Equa Bank
  • Wüstenrot
  • ZUNO